top of page
AdobeStock_498048374.jpeg

Badanie Kleszcza w kierunku Boreliozy, 
BADANIE DNA KLESZCZA

Oznaczenie pozwalające na zbadanie samego kleszcza metodą real-time PCR, pod kątem przenoszenia przez niego krętków Borrelia spp., wywołujących boreliozę.

Nowatorstwo metody polega na tym, że pozwala odpowiedzieć na pytanie, czy pajęczak mógł nas zakazić groźną bakterią, a nie jak do tej pory - na badaniu osoby, która już zachorowała, czyli znaleźć odpowiedź na kluczowe pytanie czy ten konkretny kleszcz był nosicielem krętków Borrelia?
Nie każde ukąszenie przez tego pajęczaka musi wiązać się z zakażeniem bakteriami Borrelia. Z drugiej strony ciężkie konsekwencje przewlekłej formy choroby nie pozwalają na zlekceważenie jakiegokolwiek przypadku pokłucia. 

 

W przypadku pozytywnego wyniku, potwierdzona obecność Borrelia spp. w kleszczu, zaleca się kontakt z lekarzem w celu zatrzymania ewentualnego rozwoju choroby. Z kolei wynik ujemny (kleszcz nie był nosicielem bakterii Borrelia) wskazuje, że leczenie może nie być konieczne, a jego zastosowanie mogłoby generować ewentualne niepotrzebne skutki zdrowotne i koszty finansowe.

 

Jak zbadać kleszcza?
Każdy, kto został pokłuty przez kleszcza, powinien przede wszystkim jak najszybciej, lecz ostrożnie usunąć go ze skóry i włożyć do jałowego pojemnika, np. dostępne w każdej aptece pojemniczki na mocz 

 

Koszty nie tylko finansowe niepotrzebnie wdrożonej antybiotykoterapii mogą być wyższe niż wykonanie badania. Należy również pamiętać, że antybiotyki nie są obojętne dla naszego zdrowia. Ich stosowanie obciąża organizm i wiąże się ze skutkami ubocznymi. Dlatego powinno się je stosować wtedy, gdy są naprawdę konieczne. 


Nie czekaj aż pojawi się rumień, niekiedy w ogóle nie występuje taki objaw a możesz być chory na boreliozę. Sprawdź czy kleszcz, który cię ukąsił mógł był nosicielem krętków Borrelia spp. Potwierdź lub wyklucz taką możliwość badaniem real-time PCR kleszcza.

Jak to działa?

 

1. Usuń kleszcza ze skóry (KLESZCZ MUSI BYĆ W CAŁOŚCI) i umieść go w jałowym pojemniku na mocz
2. Przyjdź do wybranego Punktu Pobrań lub zgłoś odbiór materiału w Punkcie Mobilnym

3. Podaj dane osoby z której kleszcz został usunięty

4. Czas realizacji: do 10 dni roboczych

Koszt badania: 220 zł

Badanie możesz kupić on-line: https://elab.sklep.pl/pl/p/Badanie-DNA-kleszcza-w-kierunku-Boreliozy/322

bottom of page